به وبسایت لوتوس شرق خوش آمدید
      .
15 88 57 66     -    05 88 57 66

بسته بندی و لیبل

طراحی بسته بندی و طراحی لیبل برای محافظت و نگهداری و تبلیغات محصولات در حین خرید آن توسط مشتری انجام می‌گیرد.

طراحی بسته بندیPackaging Design

طراحی بسته بندی به هنر و فناوری گفته می‌شود که برای محافظت و نگهداری کالا در‌حین عملیات انبارداری، حمل و نقل، توزیع، ذخیره، فروش و مصرف بکار برده می‌شود تا یک محصول به‌صورت سالم به دست خریدار برسد. بسته بندی کالا را از لرزش و فشار، ضربات، صدمات، شکستگی، فاسد شدن، ورود گرد و غبار، ورود اکسیژن و بخار آب و اشعه ماوراءبنفش محافظت می‌کند. درواقع بسته بندی و لیبل، یک محصول را از تمام تغییرات فیزیکی و شیمیایی که باعث تغییر محصول و از بین‌رفتن خواص آن می‌شود، حفظ می‌کند.

بسته بندی و لیبل

بسته بندی و لیبل

در کنار حفاظت و نگهداری، یک طراحی بسته بندی مناسب اطلاعات مفیدی از کالا را در اختیار خریدار قرار می‌دهد. این اطلاعات شامل نام کالا، خواص آن، مشخصات فنی یک کالا، طریقه مصرف و نگهداری صحیح، تاریخ تولید و انقضاء، استانداردهای بین‌المللی مشخص و در نهایت بارکد می‌باشد.

بسته بندی عاملی برای شناساندن محصولات به افراد جامعه است. می‌توان طراحیبسته بندی و لیبل را یک هنر نامید زیرا تمام وظایفی که یک فروشنده و کارخانه برای شناساندن، اطلاع رسانی، تبلیغات صحیح و ارتباط با مشتری بر‌عهده دارند، لیبل به ‌عهده می‌گیرد و مانند فروشنده صامتی است که با نمایاندن خود امکان انتخاب مناسب کالا را برای مشتری فراهم می‌سازد.

کیفیت یک محصول در کنار تأثیر بصری که دارد عامل فروش بیشتر آن است. زیبایی، ابتکار در طراحی بسته بندی و وجود عنصری خاص، این تأثیر بصری مناسب را القاء می‌کند و در میان انبوهی از کالاها، خریدار را ترغیب به خریدن محصول مورد نظر می‌کند. بکارگیری رنگ‌های سرد و گرم مناسب با کارکرد محصولات در طراحی بسته بندی و لیبل، استفاده از ترکیب‌بندی خلاقانه، عکس‌ها و طرح‌های زیبای و ایجاد فضاهای مثبت و منفی صحیح یک بسته را زیبا و متمایز می‌سازد و به آن هویت و شخصیت می‌دهد. در طراحی بسته بندی باید به جنبه‌های فرهنگی و بومی یک جامعه نیز توجه داشت.

بسته بندی و لیبل

بسته بندی و لیبل

طراحی لیبلLabel Design

لیبل برگه‌ باریکی است که روی محصولات مختلف می‌چسبانند یا به آن آویزان می‌‌کنند. این برگه می‌تواند پشت چسبدار و به‌صورت برچسب باشد یا روی محصول حک شده باشد و می‌تواند افقی یا عمودی باشد. در‌کل بهبسته بندی و لیبل محصولاتی که از پلاستیک، شیشه‌، فلز و … است و نمی‌توان روی آن کار شناساندن و تبلیغات کالا را انجام داد، برگه‌ای الصاق می‌کنند و کاربسته بندی و لیبل که همانا وظیفه شناساندن، تبلیغات و فروش کالا را بر‌عهده دارد، انجام می‌دهد و به آن لیبل می‌گویند. البته در اینجا وظیفه حفاظت و نگهداری از محصول بر‌عهده بسته کالا است. تمام مشخصات، استانداردها و توضیحات لازم برای یک کالا در طراحی بسته بندی و لیبل آن آورده می‌شود. طراحی آن مانند اصولی که در طراحی بسته بندی رعایت می‌گردد، دارای مؤلفه‌های خاصی است. در طراحی لیبل باید به سادگی و زیبایی طرح توجه داشت و باید با حجمی که لیبل روی آن چسبانده شده هماهنگ باشد، خلاقیت در طراحی لیبل را نباید فراموش کرد و از آنجا که فضای کار آن همیشه محدودتر از بسته بندی کامل است بکارگیری مناسب فضاهای مثبت و منفی به چشم‌نوازی و جذابیت آن می‌افزاید.

برای پوشاک نیز از کلمه برچسب، بسته بندی و لیبل و اتیکت استفاده می‌کنند. برچسب لباس نیز مانند و لیبل محصولات دیگر عمل می‌کند. برگه‌ای که معمولا به شکل مستطیل عمودی است و اطلاعات لباس مانند لوگوی شرکت سازنده، کشور سازنده، جنس لباس، علائم بین‌المللی نگهداری و شستشوی لباس و حتی بارکد روی آن درج می‌شود.

طراحی  لیبل لباس به گونه‌ای است، که به‌صورت پارچه‌ای نیز چاپ می‌شود و معمولا لوگو، علائم نگهداری و شستشو لباس و کشور سازنده آن روی برچسب پارچه‌ای چاپ می‌شود و روی لباس دوخته می‌شود. طراحی لیبل مانند بسته بندی نیاز به خلاقیت و دانش فنی دارد. هرچه زیبایی و نوآوری در طراحی آن بیشتر باشد فروش کالا، ماندگاری و اثرگذاری آن بیشتر خواهد بود.

 


برای مشاهده نمونه کارهای انجام شده در این زمینه اینجا کلیک کنید


 

درباره lotusA

گرافيک,گرافيک کامپيوتري,دانلود,عکس,وکتور,فتوشاپ,آموزش فتوشاپ,فونت,طراحي کارت,اسليمي,آرم دانشگاه,تصاوير بک گراند,ايلوستريتور,افترافکت,کليپ آرت,دانلود آلبوم,دانلود براش,گل,آيکن,سربرگ,لوگو,پلاگين,graphic,gfx,persian,cg,computer graphic,stock images,icon,photoshop,vector,free photo,download,free eps,photoshop brush,icons,free clipart,vector art,download,graphic design,logo رشین گرافیک نگاره عکس هنر گرافیک گرافیک سنتی تصویرسازی گرافیک سه بعدی رایانه ای گرافیک دو بعدی رایانه ای گرافیک و چاپ عکاسی نگارگری و مینیاتور نقاشی طراحی خوشنویسی و خطاطی مجسمه سازی صنایع دستی طراحی صنعتی طراحی پارچه و فرش